Centar za edukaciju i treninge „AZUR“
Asocijacija za upravljanje rizicima AZUR je 2019. godine akreditovala edukativni trening centar kod nadležnog ministarstva za obrazovanje, što joj je omogućilo da sprovedi obuke i edukacije u okviru akreditovanog obrazovanja odraslih.
Nakon što polaznici završe akreditovane programe i steknu znanje, dobijaju uvjerenja koja imaju status javne isprave. Ta uvjerenja se zatim upisuju u registar koji vodi nadležno ministarstvo obrazovanja. Asocijacija (kroz akreditirani centar za edukaciju i treninge) je ovlaštena i za izvođenje prilagođenih programa koji se ne izvode po akreditiranim programima, za što se izdaje prilagođena potvrda/uvjerenje/certifikat.
Ciljevi i aktivnosti Centra za edukaciju i treninge „AZUR“
Ciljevi i aktivnosti Centra za edukaciju i treninge „AZUR“ (u daljem tekstu : Centar) su sljedeći:
- organizacija, planiranje i provođenje programa edukacije u oblasti zaštite i spašavanja, organizacija modula za pojedina osposobljavanja i usavršavanja;
- organizacija, planiranje i provođenje uskih specijalističkih obuka, edukacija, prakse i seminara za stručnjake u svrhu njihovog profesionalnog usavršavanja i certifikacije;
- stručno, edukacijsko usavršavanje i obuka polaznika u javnom i privatnom sektoru i njihova certifikacija;
- saradnja i konsalting sa domaćim i međunarodnim stručnjacima, institucijama i organizacijama u oblasti zaštite i spašavanja i segmentu upravljanja rizicima;
- priprema projektnih prijedloga u oblasti edukacije, kao i koordinacija i implementacija projektnih aktivnosti, u saradnji sa domaćim i međunarodnim organizacijama i institucijama;
- naučna, stručna i projektna saradnja sa vladinim i nevladinim sektorom, kao i sa domaćim i međunarodnim organizacijama, institucijama i stručnjacima po pitanju specifičnih edukacija, obuka i kompetencija polaznika;
- organizacija konferencija, okruglih stolova i panela u saradnji s ostalim institucijama i organizacijama vladinog i nevladinog sektora, u cilju promocije potrebe edukacije u oblasti zaštite i spašavanja.
Vizija, misija i vrijednosti Centra za edukaciju i treninge „AZUR“
Naša vizija je postati vodeći regionalni centar za pružanje edukacija i certifikacija koje su ključne u društvu znanja 21. stoljeća.
Naša misija je pružiti neformalne oblike obrazovanja različitim grupama polaznika u sistemu upravljanja rizicima, kako bi postali kompetentni (još bolji) profesionalci u svojim oblastima djelovanja.
To ćemo ostvariti kroz:
- opremanje polaznika vrhunskim kompetencijama i znanjima, u oblasti zaštite i spašavanja;
- predstavljanje najboljih primjera iz prakse u oblasti zaštite i spašavanja.
Centar teži demonstrirati tražene i priznate vrijednosti kroz svoj rad sa polaznicima i svim zainteresovanima. Ove vrijednosti će pratiti i i razvoj naših budućih programa i strateških planova za sve naše programe. Te vrijednosti su :
- znanje i kompetencije;
- individualizirani pristup;
- izvrsnost;
- integritet;
- prihvatanje i otvorenost prema različitostima;
- kreativnost;
- saradnja;
- legalnost.
Potrebe društva za obrazovanjem
Centar za edukaciju i treninge „AZUR“ osmišljen je na osnovu analize tržišnih, zakonskih i stručnih potreba vladinih i nevladinih, privatnih i javnih institucija, za edukacijom i certifikacijom u oblasti zaštite i spašavanja, te njihovih stručnih i praktičnih osposobljenosti, koji su kao ishodi edukacije sadržani u nadležnosti i opisu djelatnosti Centra.
Koncept primarne djelatnosti Centra zasnovan je na pretpostavkama koje se mogu evaluirati na više nivoa i sa različitih stručnih i zakonskih aspekata. Te pretpostavke nastale su kao rezultat dugogodišnjeg rada i iskustva članova i osnivača Centra, kao i na osnovu njihove saradnje s institucijama Bosne i Hercegovine (Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine) i strukturama civilne zaštite na nivou entiteta i kantona, registrovanim nevladinim organizacijama kao i centrima za edukaciju, odnosno certifikacijskim kućama.
Na osnovu analiza potrebe i potražnje za različitim formama edukacije stručnjaka u oblasti zaštite i spašavanja, a kojima je, prema europskim direktivama u ovoj oblasti i nacionalnim zakonskim odredbama, dodatno potrebna certifikacija, aktivnosti i djelatnosti osmišljene su na osnovu sljedećih stavova i polazišta:
- Postoji permanentna potreba za edukacijom i certifikacijom u sistemu zaštite i spašavanja, u cilju poboljšanja kompetencija, znanja i vještina sudionika sistema zaštite i spašavanja BiH, za hitne intervencije u slučaju prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, poštujući najbolje regionalne i europske prakse. Edukacijom će se razviti ljudski kapaciteti sistema zaštite i spašavanja BiH, te će se na taj način unaprijediti sistem zaštite i spašavanja u BiH što je naposljetku omogućilo pristupanje naše države Mehanizmu civilne zaštite EU.
- Neophodna je dodatna edukacija stručnjaka u praksi kojima su potrebna aktualna i specifična znanja, vještine i kompetencije za radna mjesta koja već obnašaju, a koje bi im omogućile veću uspješnost u radu i veću radnu učinkovitost. Sudionici u sistemu zaštite i spašavanja BiH nisu u mogućnosti da dobiju određene stručne edukacije i usavršavanja potrebna za njihovo napredovanje u radu, u cjelokupnom sistemu zaštite i spašavanja u BiH.
- Usvajanje specifičnih kompetencija vezanih za pojedina radna mjesta u okviru različitih institucija i organizacija kategorija su koja podrazumijeva učenje, usavršavanje i obuku. Ovakve ishode podučavanja i obuke ne mogu u potpunosti ostvariti klasični nastavni programi kao ni postojeći seminari pojedinih institucija i organizacija u javnom i privatnom, tj. u vladinom i nevladinom sektoru.
- Komercijalne pretpostavke za osnivanje Centra odnose se na jačanje domaćih snaga u oblasti zaštite i spašavanja, što podrazumijeva njihovo osposobljavanje u znanju, nivou spremnosti i jačanju kapaciteta, a na osnovu stručnih edukacija. Članovi nastavnog kadra Centra su dugi niz godina ostvarivali partnerstvo i saradnju sa javnim institucijama, kroz rad kao i na unapređenju svijesti građana o prevenciji i upravljanju rizicima u sistemu zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća i prezentiranje važnosti tih aktivnosti, kroz organiziranje okruglih stolova, seminara i konferencija, te kroz praćenje svjetskih i europskih dostignuća i trendova u toj oblasti, kao i podršku i pomoć organima, ustanovama i organizacijama koji se bave poslovima zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara, kroz izradu neophodne dokumentacije i provođenje treninga i vježbi.
- Kroz aktivnosti Centra proširile bi se i ingerencije samog edukacijskog centra na pozitivan i ekonomski prihvatljiv način, a ostvarila bi se i bolja saradnja i veća učinkovitost u sistemu zaštite i spašavanja.
Edukacije u vrijeme zdravstvenih i društvenih izazova
U jeku pandemije virusa SARS-CoV-19, djelovanje Asocijacije za upravljanje rizicima (AZUR) je bilo prilagođeno je bilo ovoj tematici, te novonastalim uslovima poslovanja i života. S tim u vezi, organizirani su treninzi za različite vrste pravnih lica i pojedinaca.